SITODRUK NA ODZIEŻY

Najczęściej stosowaną metodą wykonywania nadruku jest sitodruk na koszulkach i różnego rodzaju tkaninach – umożliwia dokładne odwzorowanie najbardziej skomplikowanych wzorów oraz uzyskanie doskonałego efektu wizualnego.

Farby plastizolowe i wodne

W przypadku nadruków na odzieży głównie stosuje się 2 rodzaje farb:

„Druk z efektem…”

W technice sitodruku można także wykorzystać efekty, które zwiększą walory estetyczne druku. Najczęściej stosujemy:

  • farba puchnąca

farba, która daje efekt wypukłości, bardzo ciekawie prezentuje się jeśli w projekcie jest także zwykła farba

  • farba fluorescencyjna

efekt świecenia w ciemnościach, drukowana na jasnym podłożu (np.biała koszulka lub biały podkład na ciemnej koszulce). W ciągu dnia „ładuje się”, a w nocy świeci np zieloną intensywną barwą

  • farba złota/srebrna

efekt podnoszący estetykę nadruków najczęściej wykorzystywany przy druku na koszulkach damskich

…. oraz inne efekty…

Sitodruk to metoda, w której farba nakładana jest bezpośrednio na materiał, co odbywa się przy użyciu specjalistycznych matryc poligraficznych. Niezbędne jest ich dokładne przygotowanie, a więc naświetlenie klisz oraz przeniesienie projektu na matrycę, przy wykorzystaniu światłoczułej emulsji pokrywającej matrycę sitodrukową.Każdy kolor nakładany jest osobno, dlatego też dla każdej barwy należy przygotować oddzielną matrycę. 

Metoda ta jest również wykorzystywana najczęściej w przypadku zamawiania dużych nakładów, ponieważ koszt przygotowania nadruku rozkłada się wtedy na wiele egzemplarzy produktu

Na czym drukujemy?

Sitodruk jest szeroko stosowaną metodą druku na tekstyliach. Najczęściej drukujemy na produktach:

  • koszulki t-shirt
  • koszulki polo
  • bluzy
  • torby bawełniane
  • fartuchy
  • bandany

 

Jakie jest pole zadruku?

Obecnie jesteśmy w stanie zadrukować pole ok 35 x 50 cm. To są wymiary zapewniające pokrycie prawie cały przód koszulki t-shirt dla rozmiaru S/M.

Poza typowymi miejscami druku jak przód i tył jesteśmy w stanie drukować także np na bokach koszulki (oczywiście przy założeniu, że koszulka nie posiada szwów bocznych) czy rękawkach.

Drukujemy także metki wewnętrzne. Więcej o tym w dziale branding

Rastry

Rastry to małe punkciki , z których zbudowany jest obrazek z przejściami tonalnymi. Dzięki temu w sitodruku nie musimy ograniczać się do prostych, jednokolorowych projektów.

Bardzo często wykorzystujemy do druku fotografie, wielokolorowe bitmapy.